‹‹ԷկոԽնձրիստան›› էկոգուղերի ցանցի ստեղծման նախաձեռնության աշխատանքային թիմի կողմից նոյեմբերի 24-27-ը կազմակերպվեցին դասընթացներ Արցախի Պատարա, Աստղաշեն և Խնձրիստան գյուղերում: Դասընթացները կազմակերպվել էին ՀՀ նախագահի գործընկեր Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից տրամադրված դրամաշնորհային ‹‹Պատարա և Աստղաշեն համայնքներում գյուղական արտադրանքի բրենդավորում, առաջխաղացում և իրացման կազմակերպում›› և ‹‹ԷկոԽնձրիստան էկոգյուղերի ցանցի էկոտուրիզմի զարգացում›› ծրագրերի շրջանակներում:
Դասընթացների թեմաները չորսն էին` էկոտուրիզմ, տարածքի կենսաբազմազանության առանձնահատկություններ, վայրի հավաք և օրգանիկ սնունդ, արտադրանքի փաթեթավորում, բրենդավորում և իրացման կազմակերպում: Յուրաքանչյուր գյուղում անցկացվեցին նշված դասընթացերը, ինչպես նաև կազմվեցին խմբեր, որոնք այս կամ այն թեմայով ավելի հետաքրքրված են և շարունակական աշխատանք կունենան համապատասխան մասնագտների հետ:
Պետք է նշենք, որ բնակիչները մեծ ոգևորություն և ակտիվություն էին ցուցաբերում, ինչի արդյունքում ծնվեցին նորանոր գաղափարներ, ոնոնք կներկայացնենք շուտով:

On November 24-27, the ”Ecokhndzristan” ecovillage network initiative organized series of trainings and workshops in three ecovillages of Artsakh: Patara, Khndzristan and Astkhashen. The trainings were organized in the frame of “Development of ecotourism in EcoKhndzristan ecovillage network” and “Branding, promotion and organization of sale of rural products in Patara and Astghashen communities of NKR” projects, which are implemented in the frame of grant competition announced by the Armenian Youth Foundation (partner organization of the President of Republic of Armenia).
There were following topics: Ecotourism and biodiversity of the area, wild growing plants and organic food, product packaging, branding and sale organization. The abovementioned trainings were held in the village, as well as group workshops with trainers and invited experts for interested participants were also organized. During events, the villagers showed great enthusiasm and activity.